Organizacja domowej kolekcji zdjęć

Organizacja domowej kolekcji zdjęć

Zdjęcia to pamiątki, do których zawsze chętnie wracamy. To chwile uchwycone… no właśnie, kiedyś zatrzymane na papierze, a dzisiaj? Większość zdjęć mamy w formie cyfrowej. Robimy ich bardzo dużo często zapominając gdzie i kiedy zostały zrobione. A szkoda. Dlatego wprowadźmy do domowej fototeki odpowiednią organizację.

Zdjęcia cyfrowe

Idealnie jest kiedy przeglądamy je zaraz po zrobieniu i usuwamy te, z których nie jesteśmy zadowoleni, te poruszone, rozmazane albo po prostu zdublowane. Często jedno ujęcie utrwalamy na kilku zdjęciach. Zostawmy tylko jedno. Warto też zdjęcia cyfrowe katalogować odpowiednio nazywając foldery, co w przyszłości pozwoli nam szybciej znaleźć nasze cyfrowe pamiątki. Ostatnio bardzo fajnym i popularnym sposobem przechowywania zdjęć cyfrowych stały się fotoksiążki. Ich wykonanie wcale nie jest tak skomplikowane jak się może wydawać, ponieważ większość zrobi za nas aplikacja, a wydrukuje firma zajmująca się tym.

Zdjęcia tradycyjne

Tutaj opcji przechowywania mamy kilka:

  • albumy „książkowe” gdzie możemy wklejać bądź wkładać w przeznaczone ku temu kieszonki nasze zdjęcia. Minusem wklejania jest niemożność ich późniejszego odklejenia i przeniesienia w inne miejsce.
  • pudełka na zdjęcia (najlepiej wykonane własnoręcznie) to sposób łatwy, ale niekoniecznie pozwalający utrzymać porządek i chronologię w zdjęciach.
  • ramki i ścienne ekspozycje. To forma przechowywania części naszej fototeki, ponieważ nie jest możliwe aby wszystkie nasze zdjęcia powiesić na ścianie. Wybierajmy te najbardziej dla nas istotne, te które są ważne, niepowtarzalne, a wręcz pamiątkowe. Ramki mogą tworzyć galerię stojącą bądź wiszącą na ścianie. Układ i rozstawienie ich w domu to tylko i wyłącznie kwestia naszej wyobraźni.

Pamiętajmy, ze zdjęcia niezależnie od ich formy czy sposobu ekspozycji to jedne z najcenniejszych pamiątek jakie kiedykolwiek mieliśmy.