Dlaczego świnka jest symbolem oszczędzania

Dlaczego świnka jest symbolem oszczędzania?

Umiejętność oszczędzania to ważna cecha. Można ją rozwinąć dzięki konsekwencji, samodyscyplinie i silnej motywacji. Ogromne znaczenie mają również instrumenty do oszczędzania, w naszych czasach często cyfrowe, w postaci kont bankowych lub lokat on-line.

Już małe dzieci są przyzwyczajane do odkładania pieniędzy, a świnka skarbonka prędzej czy później znajdzie się na półce u każdego milusińskiego.

Pamiętacie te nieodłączne elementy dekoracyjne wystroju każdego pokoju dziecięcego? Gliniane, kolorowe, we wzorki świnki skarbonki stały na straży naszych oszczędności. Z powodu braku otworu do wyjmowania monet ich żywot kończył się w chwili wielkiej potrzeby zakupowej właściciela, kiedy to były rozbijane raz, a skutecznie.

Dlaczego skarbonki miały kształt świnki, a nie np. Sowy, która znana jest z mądrości.?

Historia świnki-skarbonki zaczyna się w średniowiecznej Anglii. W tamtych czasach przechowywano oszczędności w dużych słojach z gliny, takich jak na przyprawy. W języku staroangielskim nazwa tych naczyń brzmiała pyyyg. W toku ewolucji języka zmieniła się i bardziej przypominała słowo pig czyli świnia. W XIX w pewien dowcipny garncarz postanowił połączyć te dwa przedmioty i tak powstała świnka - skarbonka, z otworem na grzbiecie, przez który wkładało się monety.

Świnki są obecnie dostępne w każdym sklepie z zabawkami, gdyż stały się bardziej gadżetem z dziecięcego pokoju. Przez dziurkę na brzuchu łatwo wyjąć pieniądze pod wpływem silnego pragnienia zakupowego. Można więc stwierdzić, że świnka przestała być skarbonką, a stała się dekoracją, świadczącą jednak dobrze o wychowawczych planach rodziców. Czy skutecznych? Z tym różnie bywa.